Postitatud Lisa kommentaar

Mis on seost sussikottidel ja aasta 2018 orhideel?

Rohelille disainil on au teatada, et meie sussikotid on saanud oma nime aasta 2018 orhidee järgi, milleks on kaunis kuldking (Cypripedium calceolus), rahvapäraste nimedega ka kukulinnupätid, käoking, käopätt ja neitsiking. Oma nime on saanud kuldking kuni 6cm suuruse ainulaadse kujuga sidrunkollase kingakujulise huule ning kõrgemal paiknevate tumepunaste “paelte” järgi.

http://loodus.keskkonnainfo.ee/services/GetFile.aspx?fail=2083554030

Kauni kuldkinga lehed on suured, kollakasrohelised ning neil on sügavasti sissevajutataud kaarjad rood. Kaunis kingakujuline õis on aga lõks putukatele. Nimelt meelitatakse putukad “kinga” sisse, andes neile valesignaale nektari olemasolust. Kui putukas on “kinga” sisse nektarit ostima läinud, ei ole sealt võimalik enam nii lihtsalt välja pääseda. Selleks tuleb lootuses, et õie sees olevad punased täpid juhatavad nektari juurde, ronida edasi, millega jõutakse küll õiest välja, kuid ilma ihaldatud nektarita. Selle asemel paiknevad väljapääsu juures tolmukad, mille vastu putukad ennast pääsemiseks kogemata hõruvad ning tolmendavad niimoodi kaunist kuldkinga.

Kaunil kuldkingal arenevad kupra sees tohutul hulgal imepisikesi seemneid, mis idanemiseks peavad endale leidma seenest abilise. Õitsema hakkavad uued kuldkinga taimed alles 15 aasta pärast.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/Illustration_Cypripedium_calceolus0.jpg

Nagu kõikidel käpalistel, nii on ka kuldkingal maa sees üks võsu osa ehk risoom, mis on taimele abivahendiks, kuna maapealsed varred võivad kasvada ka selle harudest. Kuigi kuldkinga risoom on mürgine, on seda kasutatud rahvameditsiinis. Kuid siinkohal peab olema teadlik, et kaunis kuldking kuulub looduskaitse alla nagu ka kõik teised käpalised ja seega ei tohi süüa nende risoome ega kauneid lilli vaasi korjata.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga